News box

Życzenia Świąteczne

Ilustracja do informacji: Życzenia Świąteczne
       

Niech ta magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam
spokój i radość, a każda chwila świąt Bożego Narodzenia
niech żyje własnym pięknem
 
                                                                                          Anna Kwiatek - Dyrektor Hospicjum

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Ilustracja do informacji: 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
„ Bogatym   nie   jest  ten  kto  posiada, lecz  ten  kto  daje. "                         
 
        Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy każdego dnia poświęcają swój czas, siły i zaangażowanie na rzecz
najbardziej potrzebujących.
Wolontariusze oferują nam to wszystko, czego nie można kupić
za największe nawet  pieniądze. Osoby dobrej woli służą rozmową, dobrym słowem, wspierają chorych i personel.
Drodzy Wolontariusze, życzymy, by nie zabrakło
Wam wytrwałości, siły i wiary w to co robicie. Mam nadzieję,
że swoją postawą będziecie zarażać innych – rodzinę, przyjaciół, znajomych, a dzięki Wam i Waszej pracy, otaczający nas świat będzie stawał się lepszy.
Życzymy Wam jak najwięcej pozytywnej energii, którą przekazujecie innym oraz satysfakcji z pracy, a także sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń.
A nam wszystkim – abyśmy jak najczęściej potrafili bezinteresownie pomagać innym.

 
Dyrekcja oraz pracownicy Hospicjum.

X edycja „Pól Nadziei”

Ilustracja do informacji: X edycja „Pól Nadziei”
Dnia 29 września 2018 roku odbyła się już X edycja „Pól Nadziei”.
Uroczystości odbywały się przed budynkiem Urzędu Miasta Zielona Góra w godzinach od 12:00 do 14:00.
Podczas obchodów tradycyjnie posadzono cebulki żonkili, a czas umilały występy artystyczne dzieci z Domu Harcerza, Zielonogórskiego Ośrodka Kultury oraz słodki poczęstunek dla gości. Atrakcję stanowił również wóz Straży Pożarnej z jednostki w Zielonej Górze oraz grochówka przygotowana przez żołnierzy z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska.
Swoja obecnością zaszczycili nas między innymi przedstawiciele Miasta Zielona Góra, Urzędu Marszałkowskiego, członkowie Rady Społecznej Hospicjum, wójtowie okolicznych gmin, najmłodsza część naszego społeczeństwa: dzieci ze żłobka, przedszkola, uczniowie szkół  wraz z opiekunami, przedstawiciele stowarzyszeń, wolontariusze, pracownicy Hospicjum oraz wielu innych gości towarzyszących nam od lat w działaniach na rzecz chorych i potrzebujących oraz mieszkańcy Zielonej Góry.
W trakcie uroczystości dyrektor Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw Pani Anna Kwiatek została uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Zielona Góra Złotym Medalem jako wyrazem uznania za osiągnięcia mające znaczenie dla Miasta Zielona Góra.
W imieniu Zielonogórskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum Domowe” im. Św. Pawła serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną edycję „Pól Nadziei”.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

34 Galeria zdjęć: X edycja „Pól Nadziei”

Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej

Ilustracja do informacji: Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej
13 października 2018 r. - Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej
W październiku obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Tematem tegorocznych obchodów jest „Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia”.  Celem obchodzonego co roku dnia jest:  podzielenie się naszą wspólną wizją, odnośnie zwiększenia dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie,  podniesienie świadomości i zrozumienia potrzeb - medycznych, społecznych, praktycznych, duchowych - osób żyjących z chorobą ograniczającą życie i ich rodzin,  zebranie funduszy na wsparcie i rozwój usług opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie.
 
W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Dame CicelySaunders, założycielki Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie i twórczyni nowoczesnego ruchu hospicyjnego. W stworzonym przez nią pierwszym w świecie hospicjum obowiązuje zapisana przez Nią zasada:  „Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia. Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, nie tylko by pomóc ci spokojnie umrzeć, ale też żyć aż do samej śmierci. Istotą hospicjum jest ŻYCIE, jak wszystko, co ludzie mogą zrobić i czym mogą się dzielić w ostatnim okresie swego życia, które może okazać się najważniejszym okresem.”
 
W hospicjach ważną rolę pełni wolontariat, który daje obecność i towarzyszenie. Niesie pomoc człowiekowi ciężko choremu, by mógł godnie żyć do naturalnej śmierci. Wolontariat wspiera również rodziny w trudnym okresie odchodzenia bliskiej im osoby oraz w czasie żałoby. Wolontariusz działa w ramach zespołu opiekującego się chorym. Udział wolontariatu jest istotnym elementem opieki hospicyjno – paliatywnej. Wolontariusz odpowiednio przeszkolony pełni następujące zadania: udzielanie pomocy przystosowanej do szczególnych potrzeb ciężko chorego oraz towarzyszenie mu podczas choroby do naturalnej śmierci, udzielanie pomocy rodzinom osób chorych w sprawowaniu opieki podczas choroby, wspieranie rodzin chorych w okresie osierocenia, propagowanie idei i metod opieki nad ludźmi ciężko chorymi i osamotnionymi, znajdującymi się w końcowym okresie życia, budzenie poczucia solidarności wśród społeczeństwa z osobami będącymi u kresu życia i przywracanie kultury obcowania z chorobą i śmiercią, uczestniczenie w innych działalnościach prowadzonych przez hospicjum czy zakład opieki hospicyjno – paliatywnej np. Pola Nadziei.
 
Hospicja niosą pomoc wszystkim ludziom, bez względu na wyznanie, poglądy, sytuację rodzinną czy materialną. Starają się również przywracać śmierci godność w świadomości społecznej, kształtować właściwą postawę wobec choroby i śmierci wśród rodzin oraz budować relacje międzyludzkie oparte na solidarności i odpowiedzialności za innych, a także propagować bardziej refleksyjne spojrzenie na życie. Nadal jednak są ludzie, którzy nie mogą skorzystać z tej opieki.  Leczenie bólu i opieka paliatywna są obecnie dziedziną medycyny wykładaną w uniwersytetach medycznych. Zakłady medycyny paliatywnej prowadzą badania naukowe, a także kształcą lekarzy specjalistów z medycyny paliatywnej i pielęgniarki specjalistki z opieki paliatywnej.  Wypełnianie misji hospicyjnej jest możliwe tylko dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli. Bez dodatkowych środków finansowych, bez wolontariuszy wspierających działalność personelu medycznego, hospicja nie mogłyby w pełni pomagać chorym i ich rodzinom. 

Wieczór z muzyką

Ilustracja do informacji: Wieczór z muzyką
23 września 2018 r. po raz kolejny, udało się zorganizować wspólne śpiewanie
Nasz wolontariusz Piotr oraz jego znajomi: Emilia, Daria, Agnieszka, Patrycja i Maciej zapewnili oprawę muzyczną. Znane piosenki lubianych zespołów umiliły wszystkim niedzielne popołudnie. Nie brakowało wzruszenia. Jeden z pacjentów i jego żona obchodzili właśnie  28 rocznicę ślubu. Cieszymy się ,że  wraz z pacjentami w spotkaniu uczestniczyły ich rodziny, dzieci i wnuki. Atmosfera była rodzinna i bardzo serdeczna. Kolejne śpiewanie planujemy w listopadzie.
 

POLA NADZIEI 2018

Ilustracja do informacji: POLA NADZIEI 2018
SZANOWNI PAŃSTWO  
Tradycją lat ubiegłych serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa w uroczystym sadzeniu cebulek żonkili, które odbędzie się  29 września 2018 r. (sobota) o godz. 12.00  przy Urzędzie Miasta Zielona Góra ul. Podgórna 22.
W tym roku już po raz dziesiąty nasze  Hospicjum włącza się do Ogólnopolskiej Kampanii na rzecz osób terminalnie chorych – „Pola Nadziei”. Chcemy nadal przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Celem akcji, której symbolem jest żonkil, poza  pozyskiwaniem funduszy na  działalność Stowarzyszenia jest  przede wszystkim kształtowanie moralnych postaw dzieci i młodzieży oraz edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa na los osób terminalnie chorych.
  Tegoroczna akcja będzie odbywać się pod patronatem medialnym Radia „Zachód”.  
 
Cebulki żonkili można nabywać siedzibie Hospicjum od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.00.

MECZ CHARYTATYWNY DLA HOSPICJUM

Ilustracja do informacji: MECZ CHARYTATYWNY DLA HOSPICJUM
"Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń."
W dniu 22 kwietnia 2018 r. odbyły się rozgrywki piłki nożnej w ramach Meczu Charytatywnego na rzecz Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze. Organizatorem spotkania był ks. kapelan Dariusz Wytrykowski. W meczu brały udział: drużyna licealistów z III LO im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego oraz drużyna Straży Pożarnej. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, dzieciom czas umilały liczne atrakcje- możliwość zwiedzania wozu strażackiego, zabawy ruchowe i inne.Poziom gry był bardzo wyskoki, doświadczenie wygrało jednak z młodością – z wynikiem meczu 5:4 dla strażaków. Puchar zwycięzcy z rąk Pani dyrektor Anny Kwiatek przyjął bryg. Maksymilian Koperski z-ca komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze.
 
Głęboko wierzymy, że okazana w tym dniu siła serca i przyjazna dłoń, będzie nas wspierać w dalszej pracy podejmowanej na rzecz chorych.Wszystkim zaangażowanym w organizację Meczu oraz licznie przybyłym kibicom serdecznie dziękujemy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11 Galeria zdjęć: Mecz charytatywny dla Hospicjum 2018

Życzenia Świąteczne

Ilustracja do informacji: Życzenia Świąteczne
Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei oraz miłości, Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań, wśród rodziny i najbliższych przyjaciół
Życzy Dyrekcja oraz personel Hospicjum
 
Wesołych Świąt!

Podziękowania

Ilustracja do informacji: Podziękowania
Tegoroczne, już dziewiąte, „Pola Nadziei” zgromadziły wokół Hospicjum wielu wspaniałych ludzi,  dlatego pragnę serdecznie podziękować wszystkim którzy  włączyli   się w naszą akcję. To  dzięki Państwa otwartości  serca  i gotowości  niesienia pomocy możemy bez obaw podejmować różnorodne inicjatywy i działania dla poprawy sytuacji naszych  chorych i ich rodzin,  wierząc zarazem,  iż w  dalszym  ciągu   możemy liczyć 
na  zrozumienie i  wsparcie z Waszej strony.
Zielonogórskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowe im. Św. Pawła ul. Zyty 26 w Zielonej Górze informuje, że w dniach 10.09.2017 r. - 31.01.2018 r. była przeprowadzona na terenie województwa lubuskiego, zbiórka publiczna w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Pola Nadziei 2017” . Pozwolenie na zbiórkę publiczną „Pola Nadziei 2017”  Nr 2017/3344/OR.Łączny przychód ze zbiórki wyniósł: 70 820,90zł. Koszty: 34 956,29 zł. w tym: cebulki 21 600,00 zł.  Materiały reklamowe 7 073,73zł, organizacja atrakcji rozrywkowych 1 499,99, artykuły spożywcze 2 734,35zł. koszty bankowe 174,36 zł. Pozostałe koszty 1 873,86zł. Dochód z kampanii wyniósł: 35 864,61zł. który zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego, jednorazowego  i wielokrotnego użytku, opatrunków zwykłych i specjalistycznych, leków, pieluchuchomajtek i podkładów medycznych.
 
                                                                                                                             Anna Kwiatek
        Dyrektor Hospicjum

DZIEŃ CHOREGO 2018

Ilustracja do informacji: DZIEŃ CHOREGO 2018
11 lutego 2018 r. przeżywaliśmy po raz 26 Dzień Chorego ustanowiony przez Jana Pawła II.
W kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze odprawiona została Msza Św. pod przewodnictwem J.E ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego, w koncelebrze z księżmi kapelanami Szpitala, Dyrektorem Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym oraz kapelanem hospicjum ks. Dariuszem Wytrykowskim. Eucharystia zgromadziła wielu chorych i ich rodziny. Ks. Biskup w homilii powiedział: ”obecność przy chorych jest wyrazem miłości i znakiem troski o tych, którzy cierpią”.  Ważne były słowa o misji lekarzy i wszystkich pracowników służby zdrowia., która powinna być kontynuacją misji uzdrawiającego Chrystusa: „Jezus dotknął trędowatego i zmienił dawną zasadę izolowania chorych, którzy tak bardzo potrzebują serdecznej obecności drugiego człowieka. Proces leczenia jest niepełny gdy brakuje życzliwej troski i opieki.”
Wolontariusze Caritas, którzy zapewnili oprawę muzyczną Mszy św. towarzyszyli ks. Biskupowi Tadeuszowi Lityńskiemu  podczas wizyty w hospicjum. Spotkanie zaczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego odmówioną w Kaplicy hospicyjnej, następnie ks. Biskup odwiedził wszystkich pacjentów błogosławiąc ich i modląc się o siły na czas choroby.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: Dzień Chorego 2018

1 2 3 4 5 6
.
Baner: Zdjęcie budynku hospicjumBaner: Zdjęcie budynku - tarasBaner: zdjęcie budynku - żonkile