News box

Wsparcie gm. Świdnica

Ilustracja do informacji: Wsparcie gm. Świdnica
W ramach wieloletniego już wspierania działalności naszego Hospicjum
W ramach wieloletniego już wspierania działalności naszego Hospicjum dnia 07.02.2018 Wójt Gminy Świdnica-Pan Adam Jaskulski przekazał w darze 8 telewizorów na sale chorych oraz wózek do przewożenia pościeli.
Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie i ogromne serce otwarte na potrzeby naszych podopiecznych .
 
 
 
 
 

Otwarcie nowej części Hospicjum w Zielonej Górze

Ilustracja do informacji: Otwarcie nowej części Hospicjum w Zielonej Górze
Nowa część Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze jest już otwarta. Uroczystość odbyła się 8 stycznia 2018 r.
W nowym budynku hospicjum powstały 4 jednoosobowe sale chorych, 4 łazienki dla chorych, poradnia opieki paliatywnej i leczenia bólu, sala rehabilitacji ambulatoryjnej, pokój psychologa, gabinet lekarski, oraz całe zaplecze gospodarcze: magazyny, szatnie personelu, pokój administracyjny, składnica akt a także kaplica. Krzyż do Kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego wykonała mgr sztuki pani Małgorzata Bukowicz. Jest to dar wdzięczności, ufundowany przez rodzinę naszego podopiecznego.
 
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Prezydent Zielonej Góry – Janusz Kubicki, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – bp Tadeusz Lityński, dyrektor hospicjum – Anna Kwiatek, marszałek województwa lubuskiego – Elżbieta Polak.
 
Nową część hospicjum poświęcił bp Lityński, który na początku zacytował słowa ks. Kaczkowskiego: „Nie bójcie się bliskości. Nie czekajcie, bo jest coraz później. Kochajcie teraz”. – Ja myślę, że hospicjum właśnie to realizuje wobec osób, które tu przebywają.Wy nie czekacie, ale konkretnie udzielacie pomocy – zauważył biskup.
– To kolejna inwestycja, która służy człowiekowi i to wymiarze kompleksowym bo dba się tutaj nie tylko o ciało, ale również o ducha – dodał.
 
Projekt rozbudowy hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 w wysokości 2 mln zł  (całkowita wartość projektu: 2,4 mln zł).
 
Inwestycja polegała na rozbudowie istniejącego budynku oraz zakupie wyposażenie sal chorych, pomieszczeń rehabilitacji, gabinetów i poradni.
 
Prace remontowo-budowlane w Hospicjum in. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze ruszyły w lutym 2017r. Wyburzono całkowicie stary pawilon, w którego miejsce dobudowano do istniejącej części budynku całkowicie nową część użytkową o powierzchni ponad 500 m. kw.
 
Po rozbudowie hospicjum ma do dyspozycji chorych 17 łóżek. Oprócz opieki stacjonarnej przy placówce działa stowarzyszenie opiekujące się osieroconymi dziećmi, jest też grupa wsparcia rodzin tracących swoich bliskich.
 
Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw jest placówką miejską. Działa od 1994 r. Leczenie i opieka jest bezpłatna. Hospicjum posiada umowę na świadczenie usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

28 Galeria zdjęć: Otwarcie Hospicjum

Mikołajki 2017

Ilustracja do informacji: Mikołajki 2017
6 grudnia 2017 r. uczennice Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego wraz ze swoją opiekunką Panią Mariolą Kostrzewską
6 grudnia 2017 r. uczennice Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego wraz ze swoją opiekunką Panią Mariolą Kostrzewską sprawiły pacjentkom naszego Hospicjum oraz dzieciom osieroconych rodzin miłą niespodziankę. Uczennice klasy III o specjalności fryzjerstwo i kosmetyka zadbały o uczesanie i pielęgnowały dłonie i paznokcie pań przebywających  w naszym Hospicjum.
Po południu uczennice klasy I przygotowały słodki poczęstunek ( same upiekły ciasto ) i zapewniły dzieciom wesołą zabawę. Serce radowało się widząc roześmiane dzieciaki!!! Ks. Darek wcielił się w św. Mikołaja, z humorem rozdawał wielkie paczki słodkości.
Pani Marioli  i Jej uczennicom pięknie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9 Galeria zdjęć: Mikołajki 2017

Msza Święta w intencji zmarłych Pacjentów Hospicjum

Ilustracja do informacji: Msza Święta w intencji zmarłych Pacjentów Hospicjum
„Święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechu rozwiązani.” (2Mach 12.46)
„Kiedy serce  jest zamknięte trudno do niego dotrzeć. Ból i żal zaciskają serce…” tak mówił ks. Dariusz Wytrykowski  kapelan hospicyjny w homilii na Mszy św. w intencji zmarłych Pacjentów, którzy objęci  byli opieką naszego Hospicjum.
Razem łatwiej jest znosić smutek i żal, czego wyrazem była wspólna Eucharystia odprawiona18 listopada w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zielonej Górze.
W biblii jest powiedziane : „Jeden, drugiego brzemiona noście i tak wypełnicie prawo Chrystusowe ”, tak staramy się czynić  pomagając sobie wzajemnie. Wierzymy, że wspólna modlitwa otwiera bramy nieba tym, którzy  przeszli na drugą stronę życia.Kościół wypełnił się rodzinami oraz bliskimi zmarłych Pacjentów, modlącymi się o życie wieczne dla swoich bliskich.
Piękną oprawę muzyczną zapewniła schola parafialna, uroczysty charakter nadała służba liturgiczna ołtarza i  odczytanie uroczystej litanii imion.
 
 
 
 
 

POLA NADZIEI 2017

Ilustracja do informacji: POLA NADZIEI 2017
Tegoroczne „Pola Nadziei” odbyły się w 30 września 2017 r. przy Urzędzie Miasta.
Pogoda dopisała, dopisali też przyjaciele hospicjum: dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli z Zielonej Góry i okolicznych miejscowości. Spotkanie po raz kolejny potwierdziło że „Hospicjum to też życie”.
Wśród uczestników były rodziny pacjentów, którzy swoje ostatnie chwile spędzili w naszej placówce. Był słodki poczęstunek, grochówka i wiele atrakcji dla dzieci: zabawa z klaunem i zabawy ruchowe z wodzirejem.
Spotkanie umilały występy dzieci, które tańcem i śpiewem rozweselały przybyłych gości.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie i wsparcie podopiecznych naszego hospicjum.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

57 Galeria zdjęć: Pola nadzieji 10-2017

MECZ CHARYTATYWNY dla HOSPICJUM 9.04.2017r

MECZ CHARYTATYWNY dla HOSPICJUM 9.04.2017r

Ilustracja do informacji: MECZ CHARYTATYWNY dla HOSPICJUM 9.04.2017r
Maturzyści w III LO w Zielonej Górze wzięli udział w meczu charytatywnym wraz z Żołnierzami 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie.
Mecz piłki nożnej rozegrany na boisku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sulechowskiej, przyciągnął sporą grupę zainteresowanych. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na potrzeby naszego hospicjum. Impreza odbyła się z inicjatywy ks. Dariusza Wytrykowskiego – kapelana hospicjum.W drużynie maturzystów zagrał m.in. Staszek Gregor. Który powiedział : warto organizować akcje, których celem jest promowanie takich miejsc, jak hospicjum.
Z żołnierzami zagrał również Mateusz Filipkiewicz, który pracuje jako wolontariusz w naszym hospicjum.Drużyna maturzystów III LO otrzymała z rąk Pani dyrektor Anny Kwiatek puchar zwycięzców. Mamy nadzieję, że impreza taka będzie odbywać się co roku.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5 Galeria zdjęć: MECZ CHARYTATYWNY dla HOSPICJUM

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Ilustracja do informacji: ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO
„Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi". (Hi 29,15)
W dniu 11 lutego w Kościele katolickim po raz 25. obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych i tych, którzy im służą.
W intencji wszystkich chorych została odprawiona Msza Św. w szpitalnej kaplicy p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Eucharystię poprowadził ks. Bp dr Paweł Socha, którą wraz z nim koncelebrowali kapelani szpitalni - o. Zbigniew i o. Tadeusz - Werbiści.
W trakcie Mszy św. wszyscy chętni przyjęli sakrament Namaszczenia Chorych. - Dzięki niemu jednoczymy się z Jezusem cierpiącym i umierającym, ale też z Jezusem zmartwychwstałym. Ten sakrament umacnia człowieka chorego, słabego, cierpiącego.W modlitwie uczestniczyli wolontariusze z Centrum Wolontariatu przy Caritas.Następnie biskup odwiedził naszych podopiecznych udzielając im sakramentu Namaszczenia Chorych. Spotkał się również z personelem hospicjum, któremu pobłogosławił za trudną pracę z umierającymi. Dla wszystkich zarówno chorych, jak i personelu medycznego bardzo ważne jest wsparcie duchowe. Oprócz opieki duża pomocą dla chorego jest sama obecność nawet
w milczeniu, gdy brakuje słów pociechy, a przede wszystkim modlitwa.
Św. Jan Paweł II zdecydował, że Światowy Dzień Chorego będzie obchodzony w święto Matki Bożej z Lourdes. „Matka Boża w Lourdes wezwała świat do modlitwy, do odmawiania różańca, do nawrócenia i pokuty” - mówił, prosząc chorych o modlitwę, której tak bardzo potrzebuje nasz świat.
 
 
 

Podsumowanie akcji Pola Nadziei 2016/2017

Ilustracja do informacji: Podsumowanie akcji Pola Nadziei 2016/2017
Zielonogórskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowe im. Św. Pawła ul. Zyty 26 w Zielonej Górze  informuje, że w dniach 02.08.2016 r. - 31.01.2017 r.
była przeprowadzona na terenie województwa lubuskiego, zbiórka publiczna  w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Pola Nadziei 2016”. Pozwolenie na zbiórkę publiczną „Pola Nadziei 2016” Nr 2016/2721/OR.Łączny przychód ze zbiórki wyniósł: 72 648,43 zł. Koszty: 33 769,85 zł. w tym cebulki: 22 311,00 zł. Pozostałe koszty: 11 458,85 zł. w tym: artykuły biurowe, reklamowe: 8 515,80 zł. artykuły spożywcze: 2 775,11zł. koszty bankowe: 167,94 zł. 
Dochód z kampanii wyniósł: 38 878,58 zł. który został przeznaczony na zakup sprzętu medycznego, środków opatrunkowych i leków.
 
 
24 września 2016 już po raz ósmy, nasze Hospicjum włączyło się do Ogólnopolskiej Kampanii na rzecz terminalnie chorych- „Pola Nadziei”.
Szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących.
Celem kampanii jest min. propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka, zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu a także edukacja dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi ludźmi oraz z osobami w żałobie.
 
Serdecznie dziękujemy lokalnym samorządom, urzędom, firmom i instytucjom, stowarzyszeniom, parafiom, wolontariuszom, osobom prywatnym, dyrektorom i nauczycielom, młodzieży  szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz najmłodszym wspaniałym członkom naszej lubuskiej społeczności–przedszkolakom i ich opiekunom za włączenie się w akcję „Pola Nadziei” 2016/2017. To  dzięki Waszej otwartości  serca  i gotowości  niesienia pomocy możemy bez obaw podejmować różnorodne inicjatywy i działania dla poprawy sytuacji naszych  chorych i ich rodzin, wierząc zarazem,  iż  dalszym  ciągu   możemy liczyć  na  zrozumienie i  wsparcie   z Państwa strony.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

27 Galeria zdjęć: Podsumowanie akcji Pola Nadziei 2016/2017

15 października 2016r. Światowy Dzień Walki z Rakiem

Ilustracja do informacji: 15 października 2016r. Światowy Dzień Walki z Rakiem
15 października 2016r. w dniu Światowego Dnia Walki z Rakiem pod Urzędem Marszałkowskim odbyło się uroczyste sadzenie cebulek żonkili w ramach akcji Pola Nadziei.
Kwiaty będące symbolem Pól Nadziei -żółte żonkile mają przypominać nam o potrzebach osób terminalnie chorych.  I tym razem jak co roku Zarząd Województwa  Lubuskiego wsparł nasze hospicjum, które ze sprzedaży cebulek uzyskało dodatkowe środki na pomoc swoim podopiecznym. – w dalszym ciągu brakuje nam ośrodków wsparcia i hospicjów, a są one ciągle bardzo potrzebne. W ramach RPO - Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miasto Zielona Góra podjęło decyzję o rozbudowie hospicjum  jak powiedziała Pani Marszałek Elżbieta Polak nie można udawać, że choroby nie ma. Ona jest, ale trzeba chorować świadomie, wiedzieć jak walczyć, pomagać, a jak już nie ma takiej możliwości to pozwolić godnie odejść.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5 Galeria zdjęć: Światowy dzień walki z rakiem

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Ilustracja do informacji: 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.”       
                                                                      Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
 
 
 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy
każdego dnia poświęcają swój czas,siły i zaangażowanie na rzecznajbardziej potrzebujących.
 
Cieszymy się, że wśród nas jest tak wielu ludzi, którzy chcą nieść pomoc innym. Wasza praca i zaangażowanie są
nieocenione,są przejawem szlachetnej wrażliwości, empatii i troski o dobro innych. Działalność wolontariuszy to
także wyraz współtworzenia odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego.
 
Drodzy Wolontariusze, życzymy, by nie zabrakło Wam wytrwałości, siły i wiary w to co robicie. Mamy nadzieję, że
swoją postawą będziecie zarażać innych – rodzinę, przyjaciół, znajomych, a dzięki Wam i Waszej pracy,
otaczający nas świat będzie stawał się lepszy.
 
Życzymy Wam jak najwięcej pozytywnej energii, którą przekazujecie innym oraz satysfakcji z pracy, a także
sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń.A nam wszystkim – abyśmy jak najczęściej potrafili
bezinteresownie pomagać innym.
 
 
 
                                   Koordynator Wolontariatu                                                                  Dyrektor Hospicjum
                                            Elżbieta Dowhań                                                                                   Anna Kwiatek
1 2 3 4 5 6
.
Baner: Zdjęcie budynku hospicjumBaner: Zdjęcie budynku - tarasBaner: zdjęcie budynku - żonkile