News box

Nagroda „Człowiek Człowiekowi 2019”

Ilustracja do informacji: Nagroda „Człowiek Człowiekowi 2019”
Nagroda – Statuetka „Człowiek Człowiekowi” jest wyróżnieniem Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej  ustanowionym w 1999 roku.
 Głównym przesłaniem tej nagrody jest szerzenie ewangelicznej zasady miłości bliźniego poprzez nagradzanie ludzi, którzy swoją postawą i działaniem rozpowszechniają i umacniają ideę dobroczynności w diecezji.
 
W Auli im św. Jana Pawła II przy parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze w dniu 27 kwietnia odbyła się jubileuszowa XX gala nagrody Biskupa Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej „Człowiek Człowiekowi”. W tym roku zostało wręczonych 13 statuetek w 3 kategoriach.
Uroczystość rozpoczęła obchody Tygodnia Miłosierdzia w Kościele Zielonogórsko-Gorzowskim. - Biskup Diecezjalny wręczył nagrody Człowiek Człowiekowi ludziom, którzy żyjąc w swoich lokalnych społecznościach swoim życiem pokazują, że dzielenie się miłosierdziem jest i powinno być czymś oczywistym, że taka właśnie postawa, choć nie raz napotykająca na różne trudności i przeciwieństwa, zmienia świat - powiedział dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Stanisław Podfigórny. - Ta nagroda Biskupa Diecezjalnego to taki swoisty "Oskar w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej".
W tym roku nasze Stowarzyszenie wysunęło kandydaturę naszej wolontariuszki Magdaleny Szandurskiej. Od 13 lat posługuje ona przy chorych w Hospicjum Stacjonarnym, poświęca im każdą wolną chwilę. Czynnie włącza się do czynności pielęgnacyjnych, dba o ich wygodę i wygląd. Jest osobą bardzo wesołą, pogodną o dużej empatii, dlatego jest bardzo lubiana i akceptowana przez chorych, ich rodziny, oraz cały personel hospicjum. Czynnie uczestniczy w pracach Stowarzyszenia – organizuje akcje „Pola Nadziei” w Sulechowie oraz w gminie Sulechów, rozprowadzając po kilkanaście tysięcy cebulek żonkili. Dotarła do wszystkich szkół, przedszkoli, seniorów, zakładów pracy oraz do wiernych - kwestując pod kościołami w Sulechowie. Pani Magda ma ciekawe pomysły na coroczne uroczyste otwarcie akcji, zawsze cieszy się z naszych sukcesów, że możemy pomóc większej ilości chorym w domach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Człowiek Człowiekowi 2019

Podziękowanie - Pola Nadziei

Ilustracja do informacji: Podziękowanie - Pola Nadziei
Serdecznie dziękujemy Państwu za nieocenioną pomoc
w rozprowadzaniu i sprzedaży cebulek żonkili oraz w propagowaniu idei hospicyjnej.
Dziękujemy całej społeczności przedszkolnej oraz szkolnej za aktywne włączenie się kampanię i w tworzenie Waszych własnych ,,Pól Nadziei”, które daje wyraz  wrażliwości i troski o los osób nieuleczalnie chorych.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra, za bezinteresowną  pomoc i życzliwość.
 
ROZLICZENIE AKCJI „POLA NADZIEI” 2018/2019
Zielonogórskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowe im. Św. Pawła ul. Zyty 26 w Zielonej Górze
informuje, że w dniach 01.09.2018 r. - 31.01.2019 r. była przeprowadzona na terenie województwa lubuskiego, zbiórka publiczna w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Pola Nadziei 2018”.Pozwolenie na zbiórkę publiczną „Pola Nadziei 2018” Nr 2018/3346/OR.Łączny przychód ze zbiórki wyniósł: 70 820,90 zł. Koszty 30 752,82 zł. w tym cebulki 20 160,00 zł.  Materiały reklamowe 6 217,65 zł, artykuły spożywcze 1 509,27 zł. koszty bankowe 89,80 zł. Pozostałe koszty 2 776,10 zł. Dochód z kampanii wyniósł: 40 068,08 zł. który zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego, jednorazowego  i wielokrotnego użytku, opatrunków zwykłych i specjalistycznych, leków, pieluchuchomajtek i podkładów medycznych.
 

DZIEŃ CHOREGO 11 LUTEGO

Ilustracja do informacji: DZIEŃ CHOREGO 11 LUTEGO
„… Bądźcie Wy, słabi, którym służę z woli Chrystusa. Bądźcie Wy, słabi i po ludzku bezsilni, źródłem siły Waszego Brata i Waszego Ojca, który trwa przy Was modlitwą i sercem”. Tymi słowami zwracał się do Chorych św. Jan Paweł II.
W dniu 11 lutego 2019 r . została odprawiona w kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa Pawła Sochy, z udziałem kapelanów szpitala, kapelana hospicyjnego oraz chorych i pracowników medycznych. Po mszy św. ks. Bp Paweł Socha wraz z kapelanem hospicyjnym ks. Dariuszem Wytrykowskim spotkał się z chorymi naszego hospicjum. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Caritas   Zielona Góra oraz uczniowie klas medycznych z III LO w Zielonej Górze. Młodzież powitała Szanownego Gościa śpiewem. Spotkanie rozpoczęło się koronką do Miłosierdzia Bożego. Ks. Bp odwiedził wszystkich pacjentów przebywających w hospicjum błogosławiąc każdemu i życząc wytrwałości i siły w chorobie. Następnie spotkał się z młodzieżą i pracownikami. Opowiedział historię znajomości ze św. Janem Pawłem II, obdarował zebranych książką swojego autorstwa - „ Skarbiec Mądrości”. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem zebranych. 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: dzień chorego 11 lutego

Spotkanie opłatkowe

Ilustracja do informacji: Spotkanie opłatkowe
W dniu 8 stycznia 2019r. o godz. 17.00
odbędzie się spotkanie opłatkowe dla wolontariuszy.
Serdecznie wszystkich zapraszamy
Anna Kwiatek- Dyrektor Hospicjum
Elżbieta Dowhań- Koordynator Wolontariatu

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Ilustracja do informacji: 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
„ Bogatym   nie   jest  ten  kto  posiada, lecz  ten  kto  daje. "                         
 
        Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy każdego dnia poświęcają swój czas, siły i zaangażowanie na rzecz
najbardziej potrzebujących.
Wolontariusze oferują nam to wszystko, czego nie można kupić
za największe nawet  pieniądze. Osoby dobrej woli służą rozmową, dobrym słowem, wspierają chorych i personel.
Drodzy Wolontariusze, życzymy, by nie zabrakło
Wam wytrwałości, siły i wiary w to co robicie. Mam nadzieję,
że swoją postawą będziecie zarażać innych – rodzinę, przyjaciół, znajomych, a dzięki Wam i Waszej pracy, otaczający nas świat będzie stawał się lepszy.
Życzymy Wam jak najwięcej pozytywnej energii, którą przekazujecie innym oraz satysfakcji z pracy, a także sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń.
A nam wszystkim – abyśmy jak najczęściej potrafili bezinteresownie pomagać innym.

 
Dyrekcja oraz pracownicy Hospicjum.

X edycja „Pól Nadziei”

Ilustracja do informacji: X edycja „Pól Nadziei”
Dnia 29 września 2018 roku odbyła się już X edycja „Pól Nadziei”.
Uroczystości odbywały się przed budynkiem Urzędu Miasta Zielona Góra w godzinach od 12:00 do 14:00.
Podczas obchodów tradycyjnie posadzono cebulki żonkili, a czas umilały występy artystyczne dzieci z Domu Harcerza, Zielonogórskiego Ośrodka Kultury oraz słodki poczęstunek dla gości. Atrakcję stanowił również wóz Straży Pożarnej z jednostki w Zielonej Górze oraz grochówka przygotowana przez żołnierzy z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska.
Swoja obecnością zaszczycili nas między innymi przedstawiciele Miasta Zielona Góra, Urzędu Marszałkowskiego, członkowie Rady Społecznej Hospicjum, wójtowie okolicznych gmin, najmłodsza część naszego społeczeństwa: dzieci ze żłobka, przedszkola, uczniowie szkół  wraz z opiekunami, przedstawiciele stowarzyszeń, wolontariusze, pracownicy Hospicjum oraz wielu innych gości towarzyszących nam od lat w działaniach na rzecz chorych i potrzebujących oraz mieszkańcy Zielonej Góry.
W trakcie uroczystości dyrektor Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw Pani Anna Kwiatek została uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Zielona Góra Złotym Medalem jako wyrazem uznania za osiągnięcia mające znaczenie dla Miasta Zielona Góra.
W imieniu Zielonogórskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum Domowe” im. Św. Pawła serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną edycję „Pól Nadziei”.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

34 Galeria zdjęć: X edycja „Pól Nadziei”

Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej

Ilustracja do informacji: Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej
13 października 2018 r. - Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej
W październiku obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Tematem tegorocznych obchodów jest „Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia”.  Celem obchodzonego co roku dnia jest:  podzielenie się naszą wspólną wizją, odnośnie zwiększenia dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie,  podniesienie świadomości i zrozumienia potrzeb - medycznych, społecznych, praktycznych, duchowych - osób żyjących z chorobą ograniczającą życie i ich rodzin,  zebranie funduszy na wsparcie i rozwój usług opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie.
 
W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Dame CicelySaunders, założycielki Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie i twórczyni nowoczesnego ruchu hospicyjnego. W stworzonym przez nią pierwszym w świecie hospicjum obowiązuje zapisana przez Nią zasada:  „Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia. Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, nie tylko by pomóc ci spokojnie umrzeć, ale też żyć aż do samej śmierci. Istotą hospicjum jest ŻYCIE, jak wszystko, co ludzie mogą zrobić i czym mogą się dzielić w ostatnim okresie swego życia, które może okazać się najważniejszym okresem.”
 
W hospicjach ważną rolę pełni wolontariat, który daje obecność i towarzyszenie. Niesie pomoc człowiekowi ciężko choremu, by mógł godnie żyć do naturalnej śmierci. Wolontariat wspiera również rodziny w trudnym okresie odchodzenia bliskiej im osoby oraz w czasie żałoby. Wolontariusz działa w ramach zespołu opiekującego się chorym. Udział wolontariatu jest istotnym elementem opieki hospicyjno – paliatywnej. Wolontariusz odpowiednio przeszkolony pełni następujące zadania: udzielanie pomocy przystosowanej do szczególnych potrzeb ciężko chorego oraz towarzyszenie mu podczas choroby do naturalnej śmierci, udzielanie pomocy rodzinom osób chorych w sprawowaniu opieki podczas choroby, wspieranie rodzin chorych w okresie osierocenia, propagowanie idei i metod opieki nad ludźmi ciężko chorymi i osamotnionymi, znajdującymi się w końcowym okresie życia, budzenie poczucia solidarności wśród społeczeństwa z osobami będącymi u kresu życia i przywracanie kultury obcowania z chorobą i śmiercią, uczestniczenie w innych działalnościach prowadzonych przez hospicjum czy zakład opieki hospicyjno – paliatywnej np. Pola Nadziei.
 
Hospicja niosą pomoc wszystkim ludziom, bez względu na wyznanie, poglądy, sytuację rodzinną czy materialną. Starają się również przywracać śmierci godność w świadomości społecznej, kształtować właściwą postawę wobec choroby i śmierci wśród rodzin oraz budować relacje międzyludzkie oparte na solidarności i odpowiedzialności za innych, a także propagować bardziej refleksyjne spojrzenie na życie. Nadal jednak są ludzie, którzy nie mogą skorzystać z tej opieki.  Leczenie bólu i opieka paliatywna są obecnie dziedziną medycyny wykładaną w uniwersytetach medycznych. Zakłady medycyny paliatywnej prowadzą badania naukowe, a także kształcą lekarzy specjalistów z medycyny paliatywnej i pielęgniarki specjalistki z opieki paliatywnej.  Wypełnianie misji hospicyjnej jest możliwe tylko dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli. Bez dodatkowych środków finansowych, bez wolontariuszy wspierających działalność personelu medycznego, hospicja nie mogłyby w pełni pomagać chorym i ich rodzinom. 

Wieczór z muzyką

Ilustracja do informacji: Wieczór z muzyką
23 września 2018 r. po raz kolejny, udało się zorganizować wspólne śpiewanie
Nasz wolontariusz Piotr oraz jego znajomi: Emilia, Daria, Agnieszka, Patrycja i Maciej zapewnili oprawę muzyczną. Znane piosenki lubianych zespołów umiliły wszystkim niedzielne popołudnie. Nie brakowało wzruszenia. Jeden z pacjentów i jego żona obchodzili właśnie  28 rocznicę ślubu. Cieszymy się ,że  wraz z pacjentami w spotkaniu uczestniczyły ich rodziny, dzieci i wnuki. Atmosfera była rodzinna i bardzo serdeczna. Kolejne śpiewanie planujemy w listopadzie.
 

POLA NADZIEI 2018

Ilustracja do informacji: POLA NADZIEI 2018
SZANOWNI PAŃSTWO  
Tradycją lat ubiegłych serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa w uroczystym sadzeniu cebulek żonkili, które odbędzie się  29 września 2018 r. (sobota) o godz. 12.00  przy Urzędzie Miasta Zielona Góra ul. Podgórna 22.
W tym roku już po raz dziesiąty nasze  Hospicjum włącza się do Ogólnopolskiej Kampanii na rzecz osób terminalnie chorych – „Pola Nadziei”. Chcemy nadal przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Celem akcji, której symbolem jest żonkil, poza  pozyskiwaniem funduszy na  działalność Stowarzyszenia jest  przede wszystkim kształtowanie moralnych postaw dzieci i młodzieży oraz edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa na los osób terminalnie chorych.
  Tegoroczna akcja będzie odbywać się pod patronatem medialnym Radia „Zachód”.  
 
Cebulki żonkili można nabywać siedzibie Hospicjum od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.00.

MECZ CHARYTATYWNY DLA HOSPICJUM

Ilustracja do informacji: MECZ CHARYTATYWNY DLA HOSPICJUM
"Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń."
W dniu 22 kwietnia 2018 r. odbyły się rozgrywki piłki nożnej w ramach Meczu Charytatywnego na rzecz Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze. Organizatorem spotkania był ks. kapelan Dariusz Wytrykowski. W meczu brały udział: drużyna licealistów z III LO im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego oraz drużyna Straży Pożarnej. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, dzieciom czas umilały liczne atrakcje- możliwość zwiedzania wozu strażackiego, zabawy ruchowe i inne.Poziom gry był bardzo wyskoki, doświadczenie wygrało jednak z młodością – z wynikiem meczu 5:4 dla strażaków. Puchar zwycięzcy z rąk Pani dyrektor Anny Kwiatek przyjął bryg. Maksymilian Koperski z-ca komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze.
 
Głęboko wierzymy, że okazana w tym dniu siła serca i przyjazna dłoń, będzie nas wspierać w dalszej pracy podejmowanej na rzecz chorych.Wszystkim zaangażowanym w organizację Meczu oraz licznie przybyłym kibicom serdecznie dziękujemy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11 Galeria zdjęć: Mecz charytatywny dla Hospicjum 2018

1 2 3 4 5 6 ... 7