News box

Statuetka „Człowiek Człowiekowi”

Ilustracja do informacji: Statuetka „Człowiek Człowiekowi”
Już po raz siedemnasty w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wręczono statuetkę „Człowiek Człowiekowi”. To wyróżnienie biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ustanowione
w 1999 roku.
Statuetka przyznawana jest na wniosek organizacji charytatywnych: diecezjalnej Caritas i Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Głównym przesłaniem tej nagrody jest szerzenie ewangelicznej zasady miłości bliźniego. Nagradzane są osoby i formy, które swoją postawą i działaniem wcielają ją w życie.
 
W kategorii indywidualnej statuetkę otrzymali min n. nasza wieloletnia wolontariuszka Pani Zofia Kempka, która od 1996 roku posługuje przy chorych w ich domach niemal każdego dnia. Niesie im pomoc medyczną, ale także społeczną, psychiczną, duchową. Jest z chorymi do samego końca, towarzyszy im oraz ich rodzinom w najtrudniejszych chwilach życia. Nigdy nie odmawia pomocy i nigdy nie oczekuje za nią podziękowań. Jest oddana swojej posłudze całym sercem. 
 
W tym roku uroczysta gala odbyła się w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Statuetki wręczył bp Tadeusz Lityński, który przypomniał słowa Pana Jezusa z Wieczernika: „Miłujcie się wzajemnie”. – Te słowa w konkretnym miejscu, konkretnym czasiei w konkretnych warunkach, nieraz bardzo niesprzyjających, nasi laureaci maja odwagę wcielać w życie – mówił podczas uroczystości biskup.
– Chcemy im bardzo serdecznie za to podziękować bo to są bardzo dzisiaj potrzebne standardy życia – dodał.
 
Gratulacje nagrodzonym złożył wojewoda lubuski Władysław Dajczak. – Pomoc potrzebującym i miłość do bliźniego to podstawowe wartości, którymi kierujecie
się w życiu. Dzięki temu społeczeństwo nie zagubiło się we współczesnym świecie – mówił wojewoda.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: Człowiek Człowiekowi

Życzenia Wielkanocne

11 lutego Światowy Dzień Chorego

Ilustracja do informacji: 11 lutego Światowy Dzień Chorego
Od 13 maja 1992 roku, z inicjatywy papieża Jana Pawła II, 11 lutego jest Światowym Dniem Chorego. Ojciec Święty ustanawiając ten dzień napisał: "Światowy Dzień Chorego ma na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu". 
Ten szczególny dzień również uroczyście był przeżywany w naszym Domu.
Rano została odprawiona msza św. w szpitalnej kaplicy w intencji wszystkich chorych. Eucharystię poprowadził J.E ks. Bp dr Stefan Regmunt oraz ks. dr Andrzej Piela diecezjalny dyrektor ds. duszpasterstwa służby zdrowia. We mszy św. uczestniczyli również kapelani ks. Zbigniew i ks. Tadeusz . Tuż po mszy św. chorym został udzielony sakrament namaszczenia dający siłę i pomoc w chorobie. W modlitwie uczestniczyły wolontariusze z Centrum Wolontariatu przy Caritas.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: dzień chorego 11 lutego

Spotkanie opłatkowe

Ilustracja do informacji: Spotkanie opłatkowe
 „Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”.
Te słowa dogłębnie  potwierdzają, że moment dzielenia się opłatkiem jest wspaniałą okazją do wyrażenia najgłębiej skrytych w sercu uczuć. To właśnie ta chwila jest kwintesencją całych świąt Narodzenia się Bożego Dziecięcia – możemy wówczas składać nawzajem najlepsze życzenia, gdyż Jezus jest wśród nas.
                                                                                                               (Cyprian Kamil Norwid)
18 grudnia 2015 roku w naszym Hospicjum  odbyło się spotkanie opłatkowe , w którym m. in. uczestniczyli Zastępca Prezydenta Miasta Zielona Góra Wioleta Haręźlak, - członkowie Społecznej Rady Hospicjum Krystyna Kapla, Krzysztof Machalica, dr Robert Górski.
Spotkanie tradycyjnie przebiegało w miłej rodzinnej atmosferze.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Spotkanie opłatkowe

Mikołaj 2015

Ilustracja do informacji: Mikołaj 2015
4 grudnia świetlica w naszym Hospicjum była miejscem, gdzie dzieci wraz ze starszymi koleżankami i kolegami (studentami pedagogiki UZ), oczekiwały na Mikołaja i wymarzone prezenty.
Były wspólne zabawy, malowanie świątecznych kartek, śpiewanie piosenek. Było wesoło i odświętnie nawet Pani Dyrektor włączyła się do wspólnej zabawy. Następnie Mikołaj wręczył paczki pełne słodkości z prezentami, o które dzieci prosiły w listach. Rodzice  spędzili czas przy kawie i rozmowie.
Już po raz kolejny studenci kierunku animacji kultury z wydziału pedagogiki, psychologii i socjologii UZ pomogli w zorganizowaniu spotkania z Mikołajem. Zarówno studentom jak i Pani dr Annie Korlak – Łukasiewicz, która koordynuje współpracę Hospicjum z Uniwersytetem, serdecznie dziękujemy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: Mikołaj 2015

Msza za zmarłych w Hospicjum

Ilustracja do informacji: Msza za zmarłych w Hospicjum
20 listopada w Kaplicy Szpitala pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiona została Msza Św. w intencji chorych, którzy zmarli w Hospicjum w minionym roku.
Mszy Św. Przewodniczył kapelan szpitalny Werbista o. Tadeusz, był obecny również o. Zbigniew. Obaj na co dzień służą wsparciem duchowym i sakramentalnym naszym chorym.
„ Chwalebną rzeczą jest modlić się za zmarłych” – to słowa Jana Pawła II. Tak też staramy się czynić od kilku lat czego wyrazem jest coroczna Liturgia za Zmarłych z uroczystym odczytaniem ich imion. Również w tym roku uroczystość ta zgromadziła licznie rodziny, które choć pogrążone w smutku i żalu, chciały razem modlić się o niebo dla swoich najbliższych.
Płacz jest potrzebny by oczyścić serce z bólu, ale modlitwa jeszcze bardziej. Kapłan przypomniał  że : „ cierpienie w pewnym sensie uświęca grzesznego człowieka”, a modlitwa otwiera mu niebo.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2 Galeria zdjęć: Msza świeta za zmarlych

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

MSZA ZA ZMARŁYCH W HOSPICJUM

Ilustracja do informacji: MSZA ZA ZMARŁYCH W HOSPICJUM
„Święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechu rozwiązani.” (2Mach 12.46)
Towarzyszyliśmy Państwu w czasie ciężkiej choroby i umierania bliskiej Wam osoby, zapewniając opiekę medyczną, psychosocjalną i duszpasterską. Pragniemy być z Wami również teraz, gdy boleśnie przeżywacie rozstanie i stratę. Utrata kochanej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w ludzkim życiu. Doświadczenie wypełnione bolesnymi, czasem trudnymi do zrozumienia uczuciami oraz pytaniami, na które nie ma prostych odpowiedzi. Wiemy jak ważna w takich momentach jest obecność i towarzyszenie życzliwych, rozumiejących proces żałoby osób.
 
Pragniemy gorąco Państwa zaprosić na Mszę Świętą z uroczystą „Litanią Imion” Waszych bliskich zmarłych, która zostanie odprawiona dnia 20 listopada 2015r.( piątek) o godz. 1800 w kaplicy szpitalnej p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy  przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze ( główny budynek szpitala – I piętro, za oddz. chirurgii naczyniowej).
 
Nasz Wielki Rodak św. Jan Paweł II mówił w listopadzie 2003 roku w rozważaniach na „Anioł Pański”, iż: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.
                                                                                                            Serdecznie zapraszamy.

Święty Łukasz patronem Służby Zdrowia

Ilustracja do informacji: Święty Łukasz patronem Służby Zdrowia
Zgodnie z długą tradycją, św. Łukasz z racji swojego zawodu stał się patronem wszystkich pracowników służby zdrowia.
  Nie myślimy w tym momencie tylko  o lekarzach. Ludzie, którzy posługują pośród chorych to również: pielęgniarki, farmaceuci, osoby prowadzące badania naukowe w medycynie, czy też po prostu ci wszyscy, którzy krzątają się w szpitalach i poradniach. Im wszystkim patronuje ewangelista Łukasz.
 
 
Każdy z tych ludzi, których wspominamy, jest zaangażowany w pomoc człowiekowi choremu. Niekiedy nawet nie dostrzegamy ile osób się trudzi, by ratować zdrowie, albo dba o to, żeby praca lekarza mogła dać dobre wyniki. Choroba sprawia, że człowiek doświadcza kruchości swojego ciała, a nawet w pewnych sytuacjach kruchości swojego życia. Tym bardziej dzisiaj, kiedy żyjemy w świecie gdzie panuje swoisty kult ciała cierpienie fizyczne wywołuje bardzo często ogromny kryzys człowieka. Zarówno w jego sferze psychicznej jak i duchowej.
W sytuacjach nagłego przyjścia choroby, załamanie człowieka jest jeszcze większe. Wobec tych problemów stają codziennie ci, którym patronuje św. Łukasz.
 
20 października br. w świetlicy naszego hospicjum odbyło się uroczyste spotkanie z Panią wiceprezydent Miasta Wioletą Haręźlak.W imieniu prezydenta Janusza Kubickiego oraz własnym Wioleta Haręźlak złożyła całemu personelowi serdeczne gratulacje i podziękowania za codzienną, trudną i wymagającą szczególnych cech osobowości pracę.
Piękny bukiet kwiatów otrzymała Pani Anna Kwiatek dyrektor hospicjum, która skromie powiedziała: - My, tylko rzetelnie wykonujemy swoje obowiązki, by innym ułatwić czas odchodzenia. (...) Pomoc chorym to też potrzeba serca - kontynuowała dyrektor- i wypływa z ogromnego zaangażowania w sprawy innych ludzi.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Swięty Łukasz 2015

Inauguracja Ogólnopolskiej Akcji „Pola Nadziei” 2015

Ilustracja do informacji: Inauguracja Ogólnopolskiej Akcji „Pola Nadziei” 2015
Życie nie tylko po to jest by brać…, ale by żyć siebie samego trzeba dać – śpiewał Stanisław Soyka w jednym ze swoich najbardziej znanych utworów Tolerancja.
O radości jaką daje dawanie siebie innym doskonale wiedzą wszyscy włączający się w Pola Nadziei - ogólnopolską akcję niesienia pomocy podopiecznym hospicjów. Wyrazem solidarności
z cierpiącymi jest wspólne sadzenie żonkili. Placówki, Instytucje, osoby prywatne obsadzają rabatki, choćby symboliczne. osoby nieuleczalnie chore są tuż obok nas, że ŻYJĄ i mają podobne, jak zdrowi ludzie, marzenia i pragnienia.
Tegoroczne, już siódme, „Pola Nadziei” zgromadziły wokół Palmiarni Zielonogórskiej wielu wspaniałych ludzi.Tradycyjnie w uroczystości wzięły udział znane osoby życia społeczno-politycznego naszego regionu. Byli wśród nich między innymi: przedstawiciele władz miasta, samorządów lokalnych, wydziału oświaty, Rady Społecznej Hospicjum, wójtowie zaprzyjaźnionych ościennych gmin, licznie przybyli również dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkoli wraz z uczniami, których obecność podkreśliła rangę wydarzenia i była przejawem wrażliwości na potrzeby chorych i cierpiących ludzi.
Nie zabrakło już tradycyjnie najmłodszych wspaniałych członków naszej lubuskiej społeczności – przedszkolaków wraz ze swoimi nauczycielami, a w tym roku po raz pierwszy do naszej akcji przyłączył się Żłobek Miejski nr 4 Wisienka z Zielonej Góry . To dobrze, bo czym „skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.
Od najmłodszych lat dzieci uczą się, że warto pomagać. „ Pola Nadziei” mają duże znaczenie edukacyjne. Jest to czas w którym sprawy bieżące łączą się w większą formę. W tym roku było wiele radości i zabawy za sprawą klauna Bodzia, a przecież radość to zdrowie !!!
Organizacyjnie wspierali nas oczywiście niezawodni, o wielkich sercach wolontariusze, którzy na co dzień swój czas i uwagę poświęcają podopiecznym hospicjum.
Po części oficjalnej, po poczęstunku słodkościami przystąpiono do sadzenia cebulek żonkili. Frajda to była niesłychana! Także dla dorosłych. Owoc pracy rąk ludzkich będzie można podziwiać wiosną, kiedy „zakwitną słońcem” Pola Nadziei.
Akcja odbyła się pod patronatem medialnym Radia Zachód, a imprezę poprowadził profesjonalnie redaktor Jacek Stefanowicz.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za aktywne włączenie się  w tegoroczną kampanię, które było wyrazem Waszej troski o los osób nieuleczalnie chorych.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31 Galeria zdjęć: Pola Nadziei 2015

1 2 3 4 5 6