Hospicjum

Informacje o naszej placówce

Informacje o naszej placówce

Ilustracja do informacji: Informacje o naszej placówce
Zaczątki działalności hospicyjnej w Zielonej Górze datuje się od 1989r. kiedy to grupa ofiarnych osób – pragnących służyć chorym terminalnie – powołała koordynatora
w osobie dr Teresy Gierko i  dwóch w-ce – koordynatorów: Krystynę Semaniak i dr Czesława Witkowskiego. Grupa ta skupiła się wokół ks. Jerzego Nowaczyka, ówczesnego proboszcza parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze.

Hospicjum jest to miejsce pobytu dla tych, którzy uwierzyli lub pragną uwierzyć, że ,,życie ludzkie zmienia się , ale się nie kończy”.

Osobami, które zainicjowały powołanie Hospicjum byli radni :
Krystyna Bartczak i Zygmunt Lipnicki.
W  1996 r.   gościła w zielonogórskim  Hospicjum Lady Sue Ryder - patronka hospicjum stacjonarnego.
W latach 60-tych ufundowała pawilony przeznaczone dla chorych onkologicznie w naszym mieście. Dlatego pamięć o niej, choćby poprzez  nazwę naszego Hospicjum, będzie ciągle obecna.
W naszym domu hasłem przewodnim jest : ,, Hospicjum to też życie”, które oznacza, że chorzy godnie, bez bólu, otoczeni profesjonalną opieką mogą przeżywać swoje urodziny, imieniny, święta, mogą spotykać się z bliskimi. Żyją godnie do samego końca.
Niosąc pomoc czynimy to w taki sposób, aby chory nie zatracił godności, by czuł, że przewodzi tej relacji, że jest najważniejszy, wyjątkowy, w centrum naszej uwagi.
,,Nie możemy oczywiście dokładnie pojąć, jak czuje się człowiek umierający; śmierć jest całkowitą zagadką, dopóki człowiek się do niej nie zbliży.
Chciałabym jakoś przekazać tę atmosferę, która według moich obserwacji przynosi wielką ulgę ludziom umierającym – atmosferę troskliwości, bezpieczeństwa, gościnności. Czas jest tu raczej sprawą głębokości i jakości niż długości… I choć ,,nie możemy życiu dodać dni, to możemy dniom dodać życia” jak mówiła prekursorka opieki paliatywnej Cicely Saunders.
Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw jest 17- łóżkowym oddziałem stacjonarnym. Powołane zostało decyzją Rady Miasta Zielona Góra 17.06.1994 r.
Posiada jeden pokój 2-osobowy i piętnaście 1-osobowych. Są one wyposażone w klimatyzację, telewizor, telefon. W hospicjum znajdują się łazienki z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, budynek jest bez barier architektonicznych.
Obiekt posiada taras z możliwością pobytu na nim chorych zarówno na wózkach, jak i w łóżkach.
Placówka dysponuje profesjonalnym sprzętem pielęgnacyjnym i leczniczym, m.in. łóżkami elektrycznymi z możliwością regulacji ułożenia przez samego pacjenta, materacami przeciwodleżynowymi, podnośnikami ułatwiającymi transport chorych do wanny, inhalatorami, pompami infuzyjnymi, specjalistycznym sprzętem rehabilitacyjnym, ssakami, koncentratorami tlenu.
 
Leczenie i opieka w naszym Hospicjum jest bezpłatna (umowa z NFZ na świadczenia w zakresie opieka paliatywna – hospicjum stacjonarne).
Placówka jest finansowana przez Miasto Zielona Góra oraz przez sponsorów i indywidualnych darczyńców.

Kadra zarządzająca:

Dyrektor Hospicjum – mgr Anna Kwiatek
Z-ca dyrektora ds. medycznych -lek. med.  Elżbieta Król
Kierownik oddziału – lek. med. Grzegorz Loroch
Pielęgniarka oddziałowa – mgr piel. Monika Karolewicz
Główny księgowy – Gabryela Ladaczyńska