Światowy dzień Hospicjum i opieki Paliatywnej

Ilustracja do informacji: ŚWIATOWY DZIEŃ HOSPICJUM I OPIEKI PALIATYWNEJ
ŚWIATOWY DZIEŃ HOSPICJUM I OPIEKI PALIATYWNEJ
w dniach 5-9 października 2020

„Opieka paliatywna i hospicyjna to nasza troska”.

Pracownikom i wolontariuszom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w Opiekę Hospicyjną i Paliatywną pragniemy podziękować za codzienny trud,
empatię, wrażliwość
i profesjonalizm. Troska o drugiego człowieka budzi uznanie
i szacunek. Życzymy aby Nasza codzienność była przeplatana radością i dumą. Niech nigdy nie zabraknie satysfakcji
z wykonywanej pracy, siły i odwagi oraz wytrwałości do jej wypełniania.

W drugim tygodniu października na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej, którego celem jest
  • Zwrócenie uwagi na konieczność zwiększenie dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie
  • Zwiększenie wiedzy o potrzebach opieki medycznej, duchowej i społecznej dla chorych będących u kresu życia i o pomocy dla ich bliskich
  • Zbieranie funduszy na wsparcie i rozwój opieki hospicyjnej i paliatywnej.

W bieżącym roku w dniach 5–11 października ludzie z całego świata, którzy zostali dotknięci chorobą ograniczającą życie oraz ich bliscy oraz zespoły hospicyjne, dzięki pomocy mediów i Internetu, pragną przekazać rządzącym i społeczeństwu jak ważna jest opieka paliatywna i hospicyjna, jak ważne jest holistyczne podejście do problemów, na jakie napotyka odchodzący od nas człowiek a także jego rodzina. Zwłaszcza teraz w świecie borykającym się ze skutkami COVID-19 specjalistyczna opieka przy końcu życia jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

W okresie zbliżającego się końca życia zespoły hospicyjne, w skład których wchodzą lekarze pielęgniarki kapelan, psycholodzy, rehabilitanci, pracownicy socjalni i wolontariusze, niosą pomoc głównie chorym na raka. Ponad 90% pacjentów Hospicjów Stacjonarnych, Hospicjów Domowych
i Poradni Medycyny Paliatywnej to chorzy na choroby nowotworowe. Opieka ofiarowywana choremu to nie tylko profesjonalna opieka medyczna ale także towarzyszenie, aby człowiek umierający nie był sam.
W dobie panowania pandemii hospicja mają zdecydowanie mniejsze możliwości w pozyskaniu dodatkowych środków. Potrzebna jest pomoc zarówno władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych jak i całego, przychylnego przecież hospicjom z natury rzeczy, społeczeństwa.
Hospicjum można wspomóc poprzez:

- współpracę lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej w pełnieniu opieki
      nad chorym z zespołami Hospicjum Domowego,
    - przekazanie darowizny poprzez wpłatę na konto Hospicjum
      im. Lady Ryder of Warsaw,
    - zorganizowanie zbiórki wśród swoich znajomych,
    - przeprowadzeniu w swojej firmie, urzędzie, szkole czy organizacji dnia hospicjum
      wśród współpracowników, uczniów, członków, czy przyjaciół;
    - wysłanie do rodziny, przyjaciół i znajomych prośby o pomoc dla Hospicjum;
    - wspierania starań Hospicjów o zmianę przepisów i wyceny opieki
      paliatywnej i hospicyjnej.
Należy nadmienić, że w dobie epidemii Hospicja  pomimo zagrożenia nie zaprzestały opieki nad chorymi.