News box

ANIOŁ ROKU 2019

ANIOŁ ROKU 2019

Ilustracja do informacji: ANIOŁ ROKU 2019
„ Nie ten przyjaciel, kto współczuje, a ten, kto pomaga”
                                                        Thomas Fuller
Podczas tegorocznej XV Gali charytatywnej „Warto jest pomagać”, Kapituła konkursowa Stowarzyszenia przyznała tytuł Anioła Roku naszej wolontariuszce Marii Jasińskiej ze Świdnicy.
Pięć lat temu pojawiła się w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw skromna, cicha, zawsze uśmiechnięta wolontariuszka - Maria Jasińska. Przyłączyła się do hospicyjnej rodziny i…została z nią do dziś! Okazało się, że w drobnej Kobiecie kryje się niezwykła siła, dzięki której jedna z podopiecznych będąca od kilku lat unieruchomiona w domu z powodu choroby odważyła się otworzyć na ludzi i świat. Jej życie nabrało kolorów i przestrzeni.
Od pięciu lat w każdą sobotę i niedzielę Maria Jasińska przyjeżdża do hospicjum ze Świdnicy, gdzie mieszka. Pomaga chorym przez cały weekend, dba o to, by ci, którzy tego potrzebują uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii . W niedziele roznosi się zapach pieczonego ciasta, przypominając świąteczne popołudnia w domu. To Maria piecze kilkaset rogalików dla wszystkich- i chorych, i personelu. Często mówimy, że jest to osoba niezawodna, na którą zawsze można liczyć. Włącza się co roku również jako wolontariusz akcyjny w ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”. Wraz z nią przychodzi do hospicjum kilkunastoletnia wnuczką Zuzią, która lubi spędzać czas z ludźmi potrzebującymi serdecznego uśmiechu, spokojnej rozmowy.
Doświadczenie zdobyte w wolontariacie pozwala pani Marii wykonywać wszystkie profesjonalne czynności opiekuńczo-pielęgnacyjne przy pacjentach w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Jest przykładem dla młodych wolontariuszy jak należy podchodzić do chorych, jak organizować sobie pracę , jak zdobyć zaufanie. Nawiązuje bliską i serdeczną relację z podopiecznymi, zdobywając ich zaufanie, co daje bardzo dobry efekt terapeutyczny. Pacjenci maja poczucie bezpieczeństwa, przez co czują się lepiej i komfortowo.
 
 
 
 

Serdecznie zapraszamy

Ilustracja do informacji: Serdecznie zapraszamy
Serdecznie zapraszamy
wszystkich Wolontariuszy
na
 
Spotkanie Opłatkowe
które odbędzie się
7 stycznia (wtorek) o godz.18.15
w świetlicy Hospicjum
wcześniej o godz. 17.30
zostanie odprawiona Msza Św.

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Ilustracja do informacji: 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.”                                       
Jan Paweł II (Karol Wojtyła
 
 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy każdego dnia poświęcają swój czas, siły i zaangażowanie na rzecz najbardziej potrzebujących.
 
Wolontariusze oferują nam to wszystko, czego nie można kupić
za największe nawet  pieniądze. Osoby dobrej woli służą rozmową, dobrym słowem, wspierają chorych i personel.
 
Drodzy Wolontariusze, życzymy, by nie zabrakło
Wam wytrwałości, siły i wiary w to co robicie. Mam nadzieję,
że swoją postawą będziecie zarażać innych – rodzinę, przyjaciół, znajomych, a dzięki Wam i Waszej pracy, otaczający nas świat
będzie stawał się lepszy.
 
Życzymy Wam jak najwięcej pozytywnej energii, którą przekazujecie innym oraz satysfakcji z pracy, a także sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń.
A nam wszystkim – abyśmy jak najczęściej potrafili bezinteresownie pomagać innym.

 
Dyrekcja oraz pracownicy Hospicjum.
 

MSZA ŚW. ZA ZMARŁYCH W HOSPICJUM

MSZA ŚW. ZA ZMARŁYCH W HOSPICJUM

Ilustracja do informacji: MSZA ŚW. ZA ZMARŁYCH W HOSPICJUM
23 listopada 2019 roku odprawiona została Msza Święta w Kościele pw. Najświętszego  Zbawiciela  w Zielonej Górze w intencji wszystkich zmarłych w naszym Hospicjum.
            Nasz Wielki Rodak św. Jan Paweł II mówił w listopadzie 2003 roku w rozważaniach na „Anioł Pański”, iż: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.
            Eucharystia za nieżyjących naszych podopiecznych zwyczajowo sprawowana jest w listopadzie - miesiącu, w którym Kościół wspomina wiernych zmarłych. Podczas Mszy Św. zostały odczytanie nazwiska osób, które w minionym roku zmarły w Hospicjum.
            Mszy Świętej przewodniczył ks. Mariusz Łuszczek, który w kazaniu mówił o nadziei życia wiecznego, oraz o tym, jak ważna jest w chwili smutku i żałoby modlitwa oraz wzajemna pomoc.
            Człowiek pragnie życia bez granic, dlatego lęka się jego załamania przez poważną chorobę, czy przez śmierć. Ta bojaźń jest uzasadniona. Jednak ludzie przede wszystkim boją się rozstania. Każde rozstanie bez nadziei na ponowne spotkanie, jest przerażająco bolesne. My o śmierci mówimy jako o przejściu: przez próg – na drugi brzeg. W gasnącym życiu człowieka tli się nadzieja, że na końcu jest światło i że w ogóle jest ten drugi brzeg.We wspólnej modlitwie uczestniczyli członkowie rodzin, przyjaciele zmarłych, oraz personel i wolontariusze Hospicjum.
            Wszystkim obecnym składamy serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę w intencji tych, którzy żyją w naszych sercach. Pamiętajmy: „Życie to czas, w którym szukamy Boga. Śmierć to czas, w którym Go znajdujemy. Wieczność to czas, w którym Go posiadamy.”- św. Franciszek Salezy
 

Wieczór z muzyką

Ilustracja do informacji: Wieczór z muzyką
13 listopada 2019 r. odbyło się w naszym Hospicjum wspólne śpiewanie. Tym razem miało charakter zaduszkowo - patriotyczny.
W pierwszej części wspominaliśmy byłych podopiecznych oraz naszych bliskich, którzy odeszli do wieczności. Była wspólna modlitwa prowadzona przez scholę utworzoną przez młodzież z różnych parafii zielonogórskich.
W drugiej części były śpiewane pieśni patriotyczne. Spotkanie przyniosło dużo wzruszeń, ale i radości ze wspólnego muzykowania.Serdecznie dziękujemy wolontariuszowi Piotrowi za to, że po raz kolejny zorganizował wieczór muzyczny, wolontariuszkom Marii i Bożence za pyszne ciasto, a Zuzi za piękne wykonanie starych, patriotycznych pieśni.
 
 
 
 
 
 
 

Pola Nadziei 2019

Ilustracja do informacji: Pola Nadziei 2019
W dniu 28 września 2019 r o godz.12.00 odbyła się inauguracja akcji Pola Nadziei.
 
 
 
W tym roku obsadziliśmy żonkilami, teren Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów przy ul. Lubuskiej w Zielonej Górze. Zakwitną one na wiosnę niosąc nadzieję chorym i potrzebującym.
Jak co roku władze miasta, uświetniły akcję swoją obecnością. Przybyli również przedstawiciele   zaprzyjaźnionych gmin, nauczyciele i uczniowie szkół oraz przedszkolaki wraz z rodzicami. W akcji brali udział po raz pierwszy w tym roku mieszkańcy domu pomocy społecznej oraz  tradycyjnie już wolontariusze i pracownicy  naszego hospicjum. Pensjonariusze Domu Kombatanta, którzy śpiewają w zespole muzycznym przygotowali ciekawy występ. Swoje zdolności zaprezentowała również uczennica Studia Piosenki Rezonans w Domu Harcerza Maja Szymankiewicz  Na zakończenie wystąpił zespół „Nasza Łężyca” i w takt płynącej muzyki, która łączy pokolenia tańczyły przedszkolaki ich rodzice oraz mieszańcy z Domu Pomocy Społecznej. Tylko w czasie sobotniej akcji zebrano 2.760 zł.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15 Galeria zdjęć: Pola Nadziei 2019

POLA NADZIEI 2019

Ilustracja do informacji: POLA NADZIEI 2019
Szanowni Państwo, Witamy w 11. edycji Pól Nadziei! -  przyłączcie się do nas.
Tradycją lat ubiegłych serdecznie zapraszamy Państwa do włączenia się w tegoroczną akcję „Pola Nadziei” oraz do uczestnictwa w uroczystym sadzeniu cebulek żonkili, które odbędzie się  28 września 2019 r. (sobota) o godz. 12.00 na terenie Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze przy ul. Lubuskiej 11.
 
W tym roku już po raz jedenasty nasze  Hospicjum bierze udział w Ogólnopolskiej Kampanii na rzecz osób terminalnie chorych – „Pola Nadziei”, której celem poza  pozyskiwaniem funduszy na działalność Hospicjum jest  przede wszystkim edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa, a szczególnie jego najmłodszej części, na los osób terminalnie chorych. Chcemy nadal przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Cebulki żonkili można nabyć w siedzibie Hospicjum przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze.

Nagroda „Człowiek Człowiekowi 2019”

Ilustracja do informacji: Nagroda „Człowiek Człowiekowi 2019”
Nagroda – Statuetka „Człowiek Człowiekowi” jest wyróżnieniem Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej  ustanowionym w 1999 roku.
 Głównym przesłaniem tej nagrody jest szerzenie ewangelicznej zasady miłości bliźniego poprzez nagradzanie ludzi, którzy swoją postawą i działaniem rozpowszechniają i umacniają ideę dobroczynności w diecezji.
 
W Auli im św. Jana Pawła II przy parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze w dniu 27 kwietnia odbyła się jubileuszowa XX gala nagrody Biskupa Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej „Człowiek Człowiekowi”. W tym roku zostało wręczonych 13 statuetek w 3 kategoriach.
Uroczystość rozpoczęła obchody Tygodnia Miłosierdzia w Kościele Zielonogórsko-Gorzowskim. - Biskup Diecezjalny wręczył nagrody Człowiek Człowiekowi ludziom, którzy żyjąc w swoich lokalnych społecznościach swoim życiem pokazują, że dzielenie się miłosierdziem jest i powinno być czymś oczywistym, że taka właśnie postawa, choć nie raz napotykająca na różne trudności i przeciwieństwa, zmienia świat - powiedział dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Stanisław Podfigórny. - Ta nagroda Biskupa Diecezjalnego to taki swoisty "Oskar w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej".
W tym roku nasze Stowarzyszenie wysunęło kandydaturę naszej wolontariuszki Magdaleny Szandurskiej. Od 13 lat posługuje ona przy chorych w Hospicjum Stacjonarnym, poświęca im każdą wolną chwilę. Czynnie włącza się do czynności pielęgnacyjnych, dba o ich wygodę i wygląd. Jest osobą bardzo wesołą, pogodną o dużej empatii, dlatego jest bardzo lubiana i akceptowana przez chorych, ich rodziny, oraz cały personel hospicjum. Czynnie uczestniczy w pracach Stowarzyszenia – organizuje akcje „Pola Nadziei” w Sulechowie oraz w gminie Sulechów, rozprowadzając po kilkanaście tysięcy cebulek żonkili. Dotarła do wszystkich szkół, przedszkoli, seniorów, zakładów pracy oraz do wiernych - kwestując pod kościołami w Sulechowie. Pani Magda ma ciekawe pomysły na coroczne uroczyste otwarcie akcji, zawsze cieszy się z naszych sukcesów, że możemy pomóc większej ilości chorym w domach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Człowiek Człowiekowi 2019

Podziękowanie - Pola Nadziei

Ilustracja do informacji: Podziękowanie - Pola Nadziei
Serdecznie dziękujemy Państwu za nieocenioną pomoc
w rozprowadzaniu i sprzedaży cebulek żonkili oraz w propagowaniu idei hospicyjnej.
Dziękujemy całej społeczności przedszkolnej oraz szkolnej za aktywne włączenie się kampanię i w tworzenie Waszych własnych ,,Pól Nadziei”, które daje wyraz  wrażliwości i troski o los osób nieuleczalnie chorych.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra, za bezinteresowną  pomoc i życzliwość.
 
ROZLICZENIE AKCJI „POLA NADZIEI” 2018/2019
Zielonogórskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowe im. Św. Pawła ul. Zyty 26 w Zielonej Górze
informuje, że w dniach 01.09.2018 r. - 31.01.2019 r. była przeprowadzona na terenie województwa lubuskiego, zbiórka publiczna w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Pola Nadziei 2018”.Pozwolenie na zbiórkę publiczną „Pola Nadziei 2018” Nr 2018/3346/OR.Łączny przychód ze zbiórki wyniósł: 70 820,90 zł. Koszty 30 752,82 zł. w tym cebulki 20 160,00 zł.  Materiały reklamowe 6 217,65 zł, artykuły spożywcze 1 509,27 zł. koszty bankowe 89,80 zł. Pozostałe koszty 2 776,10 zł. Dochód z kampanii wyniósł: 40 068,08 zł. który zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego, jednorazowego  i wielokrotnego użytku, opatrunków zwykłych i specjalistycznych, leków, pieluchuchomajtek i podkładów medycznych.
 

DZIEŃ CHOREGO 11 LUTEGO

Ilustracja do informacji: DZIEŃ CHOREGO 11 LUTEGO
„… Bądźcie Wy, słabi, którym służę z woli Chrystusa. Bądźcie Wy, słabi i po ludzku bezsilni, źródłem siły Waszego Brata i Waszego Ojca, który trwa przy Was modlitwą i sercem”. Tymi słowami zwracał się do Chorych św. Jan Paweł II.
W dniu 11 lutego 2019 r . została odprawiona w kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa Pawła Sochy, z udziałem kapelanów szpitala, kapelana hospicyjnego oraz chorych i pracowników medycznych. Po mszy św. ks. Bp Paweł Socha wraz z kapelanem hospicyjnym ks. Dariuszem Wytrykowskim spotkał się z chorymi naszego hospicjum. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Caritas   Zielona Góra oraz uczniowie klas medycznych z III LO w Zielonej Górze. Młodzież powitała Szanownego Gościa śpiewem. Spotkanie rozpoczęło się koronką do Miłosierdzia Bożego. Ks. Bp odwiedził wszystkich pacjentów przebywających w hospicjum błogosławiąc każdemu i życząc wytrwałości i siły w chorobie. Następnie spotkał się z młodzieżą i pracownikami. Opowiedział historię znajomości ze św. Janem Pawłem II, obdarował zebranych książką swojego autorstwa - „ Skarbiec Mądrości”. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem zebranych. 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: dzień chorego 11 lutego

1 2 3 4 5 6
.
Baner: Zdjęcie budynku hospicjumBaner: Zdjęcie budynku - tarasBaner: zdjęcie budynku - żonkile