News box

WZRUSZAJĄCA NIESPODZIANKA W WIELKA SOBOTĘ

WZRUSZAJĄCA NIESPODZIANKA W WIELKA SOBOTĘ

Ilustracja do informacji: WZRUSZAJĄCA NIESPODZIANKA W WIELKA SOBOTĘ
    Dwie Panie wolontariuszki z hospicjum dostarczyły, z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy, 100 blach przeróżnych ciast świątecznych upieczonych przez mieszkanki Świdnicy.
Tak społeczność miasteczka chciała umilić te trudne święta personelowi medycznemu i chorym z hospicjum i Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Ciasto dzięki „Paniom Kuchenkowym” oraz pielęgniarkom z hospicjum dotarło do wszystkich, dla których było przeznaczone.
Jesteśmy poruszeni dobrocią serca i zaangażowaniem społeczności świdnickiej i z głębi serca dziękujemy, również w imieniu pacjentów i podopiecznych.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie.

Ilustracja do informacji: Co musisz wiedzieć o koronawirusie.
Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.
 
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem ?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane powyżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej.

Ogólnopolska Kampania „Pola Nadziei 2019”

Ogólnopolska Kampania „Pola Nadziei 2019”.

Ilustracja do informacji: Ogólnopolska Kampania „Pola Nadziei 2019”
Zielonogórskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowe im. Św. Pawła ul. Zyty 26 w Zielonej Górze informuje, że w dniach 01.09.2019 r. - 31.01.2020 r. była przeprowadzona na terenie województwa lubuskiego, zbiórka publiczna w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Pola Nadziei 2019”.Pozwolenie na zbiórkę publiczną „Pola Nadziei 2019” Nr 2019/3818/OR.
Łączny przychód ze zbiórki wyniósł: 76 274,56 zł. Koszty: 34 927,74 zł. w tym: cebulki  24 000,00 zł.  Materiały reklamowe 6 217,65 zł, artykuły spożywcze 3 071,00 zł. koszty bankowe 228,68 zł. Pozostałe koszty 1 410,41 zł.
Dochód z kampanii wyniósł: 41 346,82 zł. który zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego, jednorazowego  i wielokrotnego użytku, opatrunków zwykłych i specjalistycznych, leków, pieluchuchomajtek i podkładów medycznych.
 

Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

Ilustracja do informacji: Światowy Dzień Chorego
Świętowanie 28. Światowego Dnia Chorych rozpoczęło się 11 lutego o godz. 9:00 Mszą św. w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, którą odprawił w intencji chorych i pracowników Służby Zdrowia, delegat ks. bpa Tadeusza Lityńskiego, ks. prałat kanonik Eugeniusz Jankiewicz. Podczas homilii wskazał na wielką wartość cierpienia, które - choć często nie zrozumiałe - staje się jednak darem dla całej wspólnoty. Wyraził również wdzięczność wobec pracowników Służby Zdrowia i wolontariuszy, którzy pełnią posługę wśród chorych. Po homilii, wierni obecni na Mszy św. przyjęli sakrament chorych. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele pracowników naszego Hospicjum i wolontariusze, w tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Zielonej Górze - Przylepie oraz wolontariusze Caritas.
Po zakończonej Mszy św., ks. prałat udał się do Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw, gdzie razem z Panią Dyrektor, pracownikami i wolontariuszami, pomodlił się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie odwiedził chorych w pokojach, zanosząc im Komunię Świętą i rozmawiając z nimi. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i wspólną rozmową.
 

5 Galeria zdjęć: Światowy Dzień Chorego

OPŁATEK DLA WOLONTARIUSZY

Ilustracja do informacji: OPŁATEK DLA WOLONTARIUSZY
 
7 stycznia 2020 r. świetlica Hospicjum rozbrzmiewała radosnym śpiewem kolęd. Przed kolędowaniem wolontariusze i pracownicy uczestniczyli w Mszy Św., którą odprawił  nasz kapelan ks. Mariusz. Było łamanie się opłatkiem, serdeczne życzenia, wspólne świętowanie przy słodkim poczęstunku. Spotkaniu towarzyszyła atmosfera wspólnoty i wdzięczności, za możliwość bycia razem w dobrych
i trudnych chwilach.

ANIOŁ ROKU 2019

ANIOŁ ROKU 2019

Ilustracja do informacji: ANIOŁ ROKU 2019
„ Nie ten przyjaciel, kto współczuje, a ten, kto pomaga”
                                                        Thomas Fuller
Podczas tegorocznej XV Gali charytatywnej „Warto jest pomagać”, Kapituła konkursowa Stowarzyszenia przyznała tytuł Anioła Roku naszej wolontariuszce Marii Jasińskiej ze Świdnicy.
Pięć lat temu pojawiła się w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw skromna, cicha, zawsze uśmiechnięta wolontariuszka - Maria Jasińska. Przyłączyła się do hospicyjnej rodziny i…została z nią do dziś! Okazało się, że w drobnej Kobiecie kryje się niezwykła siła, dzięki której jedna z podopiecznych będąca od kilku lat unieruchomiona w domu z powodu choroby odważyła się otworzyć na ludzi i świat. Jej życie nabrało kolorów i przestrzeni.
Od pięciu lat w każdą sobotę i niedzielę Maria Jasińska przyjeżdża do hospicjum ze Świdnicy, gdzie mieszka. Pomaga chorym przez cały weekend, dba o to, by ci, którzy tego potrzebują uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii . W niedziele roznosi się zapach pieczonego ciasta, przypominając świąteczne popołudnia w domu. To Maria piecze kilkaset rogalików dla wszystkich- i chorych, i personelu. Często mówimy, że jest to osoba niezawodna, na którą zawsze można liczyć. Włącza się co roku również jako wolontariusz akcyjny w ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”. Wraz z nią przychodzi do hospicjum kilkunastoletnia wnuczką Zuzią, która lubi spędzać czas z ludźmi potrzebującymi serdecznego uśmiechu, spokojnej rozmowy.
Doświadczenie zdobyte w wolontariacie pozwala pani Marii wykonywać wszystkie profesjonalne czynności opiekuńczo-pielęgnacyjne przy pacjentach w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Jest przykładem dla młodych wolontariuszy jak należy podchodzić do chorych, jak organizować sobie pracę , jak zdobyć zaufanie. Nawiązuje bliską i serdeczną relację z podopiecznymi, zdobywając ich zaufanie, co daje bardzo dobry efekt terapeutyczny. Pacjenci maja poczucie bezpieczeństwa, przez co czują się lepiej i komfortowo.
 
 
 
 

Serdecznie zapraszamy

Ilustracja do informacji: Serdecznie zapraszamy
Serdecznie zapraszamy
wszystkich Wolontariuszy
na
 
Spotkanie Opłatkowe
które odbędzie się
7 stycznia (wtorek) o godz.18.15
w świetlicy Hospicjum
wcześniej o godz. 17.30
zostanie odprawiona Msza Św.

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Ilustracja do informacji: 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.”                                       
Jan Paweł II (Karol Wojtyła
 
 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy każdego dnia poświęcają swój czas, siły i zaangażowanie na rzecz najbardziej potrzebujących.
 
Wolontariusze oferują nam to wszystko, czego nie można kupić
za największe nawet  pieniądze. Osoby dobrej woli służą rozmową, dobrym słowem, wspierają chorych i personel.
 
Drodzy Wolontariusze, życzymy, by nie zabrakło
Wam wytrwałości, siły i wiary w to co robicie. Mam nadzieję,
że swoją postawą będziecie zarażać innych – rodzinę, przyjaciół, znajomych, a dzięki Wam i Waszej pracy, otaczający nas świat
będzie stawał się lepszy.
 
Życzymy Wam jak najwięcej pozytywnej energii, którą przekazujecie innym oraz satysfakcji z pracy, a także sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń.
A nam wszystkim – abyśmy jak najczęściej potrafili bezinteresownie pomagać innym.

 
Dyrekcja oraz pracownicy Hospicjum.
 

MSZA ŚW. ZA ZMARŁYCH W HOSPICJUM

MSZA ŚW. ZA ZMARŁYCH W HOSPICJUM

Ilustracja do informacji: MSZA ŚW. ZA ZMARŁYCH W HOSPICJUM
23 listopada 2019 roku odprawiona została Msza Święta w Kościele pw. Najświętszego  Zbawiciela  w Zielonej Górze w intencji wszystkich zmarłych w naszym Hospicjum.
            Nasz Wielki Rodak św. Jan Paweł II mówił w listopadzie 2003 roku w rozważaniach na „Anioł Pański”, iż: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.
            Eucharystia za nieżyjących naszych podopiecznych zwyczajowo sprawowana jest w listopadzie - miesiącu, w którym Kościół wspomina wiernych zmarłych. Podczas Mszy Św. zostały odczytanie nazwiska osób, które w minionym roku zmarły w Hospicjum.
            Mszy Świętej przewodniczył ks. Mariusz Łuszczek, który w kazaniu mówił o nadziei życia wiecznego, oraz o tym, jak ważna jest w chwili smutku i żałoby modlitwa oraz wzajemna pomoc.
            Człowiek pragnie życia bez granic, dlatego lęka się jego załamania przez poważną chorobę, czy przez śmierć. Ta bojaźń jest uzasadniona. Jednak ludzie przede wszystkim boją się rozstania. Każde rozstanie bez nadziei na ponowne spotkanie, jest przerażająco bolesne. My o śmierci mówimy jako o przejściu: przez próg – na drugi brzeg. W gasnącym życiu człowieka tli się nadzieja, że na końcu jest światło i że w ogóle jest ten drugi brzeg.We wspólnej modlitwie uczestniczyli członkowie rodzin, przyjaciele zmarłych, oraz personel i wolontariusze Hospicjum.
            Wszystkim obecnym składamy serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę w intencji tych, którzy żyją w naszych sercach. Pamiętajmy: „Życie to czas, w którym szukamy Boga. Śmierć to czas, w którym Go znajdujemy. Wieczność to czas, w którym Go posiadamy.”- św. Franciszek Salezy
 

Wieczór z muzyką

Ilustracja do informacji: Wieczór z muzyką
13 listopada 2019 r. odbyło się w naszym Hospicjum wspólne śpiewanie. Tym razem miało charakter zaduszkowo - patriotyczny.
W pierwszej części wspominaliśmy byłych podopiecznych oraz naszych bliskich, którzy odeszli do wieczności. Była wspólna modlitwa prowadzona przez scholę utworzoną przez młodzież z różnych parafii zielonogórskich.
W drugiej części były śpiewane pieśni patriotyczne. Spotkanie przyniosło dużo wzruszeń, ale i radości ze wspólnego muzykowania.Serdecznie dziękujemy wolontariuszowi Piotrowi za to, że po raz kolejny zorganizował wieczór muzyczny, wolontariuszkom Marii i Bożence za pyszne ciasto, a Zuzi za piękne wykonanie starych, patriotycznych pieśni.
 
 
 
 
 
 
 
1 2 3 4 5 6